Tänavuse Nobeli füüsikapreemia pälvisid Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, kes modelleerisid Maa kliimat ja ennustasid usaldusväärselt globaalset soojenemist ning Giorgio Parisi, kes avastas peidetud mustreid isegi näiliselt korrapäratutes materjalides. Seminari kavas on lühikesed ettekanded TÜ füüsika instituudi teadlastelt:
Giorgio Parisi leidis efektiivsed matemaatilised meetodid spinnklaaside (interakteeruvate magnetmomentide kollektiivid tahkistes) termodünaamika kirjeldamiseks, mis hiljem on osutunud tulusaks väga erinevate komplekssüsteemide korral.
-
Piia Post: Nobeli preemia atmosfäärifüüsikutele
Miks anti füüsikapreemia kliimateadlastele? Syukuro Manabe ja Klaus Hasselmann kujundasid füüsikalise arusaama Maa kliimast.
-
Velle Toll: Kliimamudeli sünnist ja ennustusvõimest
Milles seisneb Syukuro Manabe eelmise sajandi kuuekümnendatel loodud kliimamudeli geniaalne lihtsus? Klaus Hasselmann selgitas kliima ennustatavuse piire: kuivõrd on kliima prognoositav?
-
Jaak Kikas: Spinnklaasid ja palju muud. Giorgio Parisi leidis efektiivsed matemaatilised meetodid spinnklaaside (interakteeruvate magnetmomentide kollektiivid tahkistes) termodünaamika kirjeldamiseks, mis hiljem on osutunud tulusaks väga erinevate komplekssüsteemide korral.