Andres Kuusiku inauguratsiooniloeng: „Kuidas saada tähelepanu? Pilgujälgimisest turunduses“

Klipi teostus: UTTV 28.09.2022 2277 vaatamist


Info hulga ja killustatuse suurenedes on järjest keerulisem püüda inimeste tähelepanu. Samal ajal on kõik kaupade ja teenuste pakkujad huvitatud, et nende sõnum jõuaks sihtkohta – klientideni. Nii pingutab oma sihtrühma tähelepanu nimel ettevõte, kes tuleb välja uue tootega, Tartu linn, kes kutsub enda juurde talente ja turiste, aga ka Tartu Ülikool, kes otsib andekaid üliõpilasi, tipptasemel teadlasi ja häid koostööpartnereid.

Professor Andres Kuusik räägib inauguratsiooniloengul arvukatest pilgujälgimisseadmetega tehtud rakendusuuringutest ning käsitleb nende tulemuste alusel valikut tegureid, mis sõna otseses mõttes püüavad inimeste pilku. Ta tutvustab pilgujälgimise meetodit ja võimalusi, tuues näiteid nii pakenditelt kui ka tele- ja trükireklaamidest, ning kõneleb turundusest ka üldisemalt.

Andres Kuusik on lõpetanud 1997. aastal Tartu Ülikooli majandusteaduskonna ning kaitsnud samas 2005. aastal teadusmagistri- ja 2011. aastal doktorikraadi. Ta on töötanud Tartu Ülikoolis teaduri, lektori, dotsendi ja kaasprofessorina ning alates 2022. aastast on ta turunduse professor. Kuusik on 15 aastat juhtinud majandusteaduskonnas turunduse õppetooli ning aastatel 2015–2017 oli ta ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja. Enne Tartu Ülikooli töötas ta erasektoris mitmel turundusega seotud ametikohal, spetsialistist turundusjuhini.

Andres Kuusiku kesksed uurimisteemad on seotud tarbijakäitumise ja kohaturundusega. Ta on uurinud kliendilojaalsust – mis paneb inimesi lojaalselt käituma ning kuidas lojaalsust mõõta ja mõjutada –, samuti turunduskommunikatsiooni optimeerimist – kuidas inimesed tajuvad turunduskommunikatsiooni ning kuidas muuta seda lihtsamaks ja efektiivsemaks. Ka on talle huvi pakkunud küsimus, kuidas muuta mingi piirkond eri sihtrühmadele atraktiivseks. Suurem osa Kuusiku uurimistööst on olnud rakendusliku iseloomuga.

Andres Kuusikut iseloomustab ühiskondlik aktiivsus. Ta on ellu kutsunud Tartu Ülikooli üliõpilastele mõeldud turundusklubi ja Delta majanduskonverentsi ning tema algatatud on Baltikumi suurim ärifestival Startup Day, mille eest on tema jalajäljed jäädvustatud Tartu Teerajajate alleele. Praegu juhib Kuusik teadusmahukate iduettevõtete mentorprogrammi CDL-Estonia ning kuulub majandusteaduskonna vilistlasühingu Hermes juhatusse ja Tartu valla volikokku, kus ta on hariduskomisjoni aseesimees.