Loodusõhtu „Ekspeditsioon kosmosesse maapinnal. Analoogastronaudid – miks ja kellele?“

Andres Käosaar

Klipi teostus: Loodusmuuseum ja UTTV 04.10.2023 92 vaatamist


loodusõhtul tuleb juttu ekstreemsete meeskondade meeskonnatöö uurimise eesmärkidest ja vajalikkusest. Toetudes kahe erineva kosmose analoogmissiooni ja -jaama kogemustele, räägib Andres Käosaar pikaajaliste mehitatud kosmosemissioonide kitsaskohtadest ning samuti omaenda uurimisala katseisikuks olemisest.
 
Andres Käosaar uurib ekstreemsetes tingimustes, nagu kosmosejaamad ja polaaralad, töötavate meeskondade meeskonnatööd. Andres suundus pärast Tartu Ülikooli psühholoogia magistrikraadi omandamist Ameerikasse Kesk-Florida Ülikooli doktorantuuri, et olla NASA-le ja kosmosepsühholoogia spetsialistidele lähemal.
 
Andres on hetkel seotud mitme erineva NASA ja Ameerika Kaitseministeeriumi rahastatud projektiga, uurides nii lähisuhete, kultuurilise mitmekesisuse kui ka meeskonnakognitsiooni mõjusid meeskonnatööle. Andres on ka ise liitunud kahe kosmose analoogmissiooniga, et uurimissubjekte paremini mõista: simuleerides elu Marsi uurimisjaamas 2022. aastal Utah' kõrbes ning simuleerides elu Kuu uurimisjaamas 2023. aastal Põhja-Poolas.