Physicumi seminar: Advances in High-Resolution Chemical Imaging Capabilities at Australian Synchrotron’s Infrared Microspectroscopy (IRM) Beamline

Klipi teostus: Nils Austa 09.05.2024 121 vaatamist Füüsika ja astrofüüsika


Dr. Jitraporn (Pimm) Vongsvivut (infrapuna mikrospektroskoopia kiirekanal, ANSTO - Austraalia sünkrotron)

Sünkrotronkiirgusel põhinev Fourier infrapuna (s-FTIR) mikrospektroskoopia on laialdaselt kasutusel materjalide molekulaarsete omaduste uurimiseks ruumilise lahutusvõimega 6–8 µm. Esitluse esimene osa annab sissejuhatuse Austraalia sünkrotroni infrapuna mikrospektroskoopia (IRM) kiirekanali standardsetest seadistustest ja tutvustab uusimaid arenguid komposiitmaterjalide uuringutest 4-nurga polarisatsioonitehnikaga ja katalüütiliste reaktsioonide in-situ jälgimist.
Teine osa ettekandest keskendub konkreetselt "sünkrotron makro ATR-FTIR" meetodil põhineva kõrglahutusega molekulaarse karakteriseerimise tehnoloogia edusammudele. Esitletakse mõnda majasiseselt välja töötatud sünkrotron makro ATR-FTIR seadet, mis põhinevad hübriid ja pehme kontaktiga piesoelektriliselt juhitavatel makro ATR-FTIR seadmetel. ATR kristallide kõrge murdumisnäitaja tõttu saab selle tehnika ühendamisel sünkrotron infrapuna kiirgusega ruumilist lahutusvõimet veelgi parandada, võimaldades pindade keemiliste ühendite kaardistamist ruumilise lahutusvõimega kuni 1–2 μm. Neid Austraalia sünkrotronile ainuomaseid makro ATR-FTIR meetodeid on kasutatud Austraalia uurimisteemade toetamiseks. Ettekandes tutvustatakse peamisi rakendusi alates piimatoodetest, mikrokapslilisanditest ja bioaktiivsest antimikroobsest kattest, kuni teraskateteni, ämblikuvõrgu/süsinikkiu ja akudeni.
 

Physicumi seminarid on mõeldud füüsikute ja materjaliteadlaste, aga ka teiste loodus- ja täppisteadlaste laiale ringile (alates bakalaureuse astme üliõpilastest) ning püüavad avada seda, mis mingis valdkonnas on parasjagu oluline ja uudne või kuhu teatud uurimissuund on tänaseks välja jõudnud.

Seminar toimub inglise keeles. Kõik huvilised on teretulnud.