Sillad teadusalade ja ühiskonna vahel. Miks ja kuidas teha eri valdkondi ühendavat teadustööd?
Vajadus teadusalade piire ületava koostöö järele kasvab järjest nii maailma kobarprobleemide lahendamisel kui ka rahastusmeetmetest teadusraha hankimisel. Konverentsi peakorraldaja, sotsiaalteaduste valdkonna dekaani Margit Kelleri sõnul on Eestis erialadevahelise koostöö vallas kogemusi omajagu, kuid need on suuresti süstemaatiliselt analüüsimata. „Mujal maailmas on inter- ja transdistsiplinaarse teaduse protsesside ja võttestiku kohta rohkelt metoodilist ja ka teadusfilosoofilist materjali. See väärib jagamist, et alus- ja rakendusteaduse huvilised saaksid paremad töövahendid,“ selgitas Keller konverentsi eesmärki.
Nii on konverentsi ettekanded ja neile järgnev aruteluring kantud küsimustest, kuidas ületada teadusaladevahelises ja -üleses koostöös varitsevaid karisid ning mil viisil avardada uurimispiire transdistsiplinaarse probleemipüstituse kaudu.
Konverentsi avaettekande teeb kaasprofessor Jonas Torrens Utrechti Ülikooli kestliku arengu Copernicuse instituudist. Torrens tutvustab lähemalt teadusaladeülese teadustöö juhendi loomisel ja ebatavalise koostöö keskuse (Centre for Unusual Collaborations) töös saadud kogemusi. Hollandi õppetundide kõrval on jutuks ka võimalused, kuidas ülikoolid saavad luua toetava keskkonna teadusalade piire ületavaks teadustööks.