UTTV-s saad jälgida Tartu Ülikoolile oluliste sündmuste otseülekandeid ning leida juba toimunud ürituste salvestusi ning fotosid.
Inauguratsiooniloeng „Heidutuse semiootika ja strateegiline kommunikatsioon julgeoleku valdkonnas“ Tartu Ülikooli poliitika- ja sotsiosemiootika professor Andreas Ventsel
Heidutus tähendab julgeolekupoliitikas seda, kui vastaspoolt püütakse plaanitavast kõrvale kallutada. Selle eesmärk on hoida vastast mingit tegevust sooritamast, ähvardades teda liiga suurte kulude või kahjudega. Oma strateegia väljatöötamise kõrval on julgeoleku mõttes sama tähtis hinnata vastase heidutuse usutavust ja tõhusust.
Hübriidkonfliktide puhul on heidutuse roll laiem, hõlmates sõjaliste meetmete kõrval ka meedia ja kommunikatsiooni kaudu üles ehitatud narratiive. „Tänapäeval käib konfliktide kujundamine, õigustamine ja vastase määratlemine paljuski tähenduste kaudu, millega mõjutatakse ühiskonna meelsust heidutustegevuse suhtes. See osutab ühtlasi meedia ja selle tarbija tähtsusele teemakohastes teadusuuringutes,“ rääkis Ventsel.
Tihti õnnestub heidutamine siis, kui rõhutakse millelegi, mis on vastaspoole jaoks identiteedi ja kultuurimälu seisukohalt tähenduslik. „Näiteks ei ole E-Eesti üksnes infotehnoloogiline taristu, vaid on ka juurdunud enesekirjeldusse meist kui uuendusmeelsest ja digiarenenud rahvast. See võib omakorda suurendada meie ühiskondlikku haavatavust vastase heidutuse suhtes,“ selgitas professor. Eesti laiapindse julgeolekustrateegia üks nurgakivi on tema sõnul psühholoogiline kaitse, mis hõlmab muu hulgas võimalike ohtude selgitamist avalikkusele. „See aitab säilitada üldist kaitsetahet,“ sõnas Ventsel.
Inauguratsiooniloengus käsitleb Andreas Ventsel heidutuse strateegiat semiootilisest ja kultuuriteaduslikust vaatenurgast. Semiootiline analüüs aitab kontekstitundlikult selgitada, kuidas riigid ja mitteriiklikud toimijad (nt terrorirühmitused) üksteist strateegiliselt heidutavad ning samal ajal vastase heidutuse usaldusväärsust õõnestavad. Loengus esitatakse heidutuse strateegilise kommunikatsiooni uurimisraamistiku kohta esimesed ideed, mis tuginevad semiootikale, relatsioonilisele ontoloogiale ja tegevusuuringu paradigmale.
Andreas Ventsel on lõpetanud 2009. aastal Tartu Ülikooli doktorantuuri semiootika erialal. 2024. aastal sai temast poliitika- ja sotsiosemiootika professor. Oma uurimistöös arendab ta poliitikasemiootika ja infomõjutustegevuse semiootilise analüüsi meetodit, milleks kombineerib semiootikat, kultuuri- ja poliitikauuringuid, visuaalkultuuri uuringuid, diskursuseanalüüsi ning julgeoleku uuringuid. Teadustöös peab Ventsel tähtsaks selle praktilist tulemit, mille toel viia ellu ühiskondlikke muutusi. Tema töö eesmärk on olnud võimusuhete, konfliktide, strateegiliselt levitatud vandenõuteooriate ning ohudiskursuse laiapõhjaline akadeemiline uurimine, uurimistöö tulemuste rakendamine ainekursuste ja õpivahendite väljatöötamisel ning teaduspõhine koostöö strateegilise kommunikatsiooni eest vastutavate asutustega. Praegu juhib ta ka kolme teemakohast teadusprojekti.
Andreas Ventsel on andnud loengukursusi nii bakalaureuse- kui ka magistriastmel paljudes Eesti kõrgkoolides, sealhulgas Tallinna Ülikoolis, Eesti Kunstiakadeemias, Eesti Maaülikoolis, EELK Usuteaduste Instituudis ja Kaitseväe Akadeemias. Samuti on ta olnud külalisteadur või -õppejõud mitmes välismaa ülikoolis: Torino Ülikoolis, Thbilisi Riiklikus Ülikoolis, Thelavi Riiklikus Ülikoolis, Sise-Beira Ülikoolis, Thessaloniki Aristotelese Ülikoolis, Küprose Tehnikaülikoolis ja Bologna Ülikoolis.
2024. aastal määrati talle ja semiootika teadur Mari-Liis Madissonile riigi teaduspreemia humanitaarteaduste vallas töödetsükli „Poliitika-semiootika, infomõjutustegevuse ja vandenõuteooriate semiootiline analüüs“ eest.
Kadri Voorandi kursus "Kuidas sünnib elumuutev looming ja mis minul sellest võita on? (Muusika näitel)" | Miks on miski populaarne? Kuulaja mõju loojale - ühe kuulaja mõju teisele. Maitse üle vaieldakse. Külas on Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor ANDERO UUSBERG.
Kursus ei eelda muusikalist kuulmist ning on avatud kõikidele huvilistele. Käime läbi 10 etappi loomingu sünnist igavikuni. Käsitleme iga etapi juures loomingusse põimitud narratiivi mõju võimalusi. Analüüsime loomingus peituva sõnumi usutavuse olemust ning õpime inimhääle näitel edastama mõjuvat ja usutavat sõnumit vastavate tehnikate abil. Mõtestame hea narratiivi edastuse maailma parandavaid võimalusi. Õpime kasutama tehnikaid muusika kuulamiseks või mistahes loomingu tarbimiseks eesmärgiga suurendada selle positiivset mõju iseenda loovusele ja vaimsele heaolule. Arutame loomingu mõju erinevates mastaapides, kodust laulupeoni. Mitmes loengus toimuvad paneelvestlused ning külla on kutsutud ka oma ala asjatundjad. Iga loeng kätkeb endas praktilist muusika kuulamist. Kursus eeldab aktiivset osalust ja annab sisu edasi terviklikumalt füüsiliselt kohal viibides.
PÄEV 2 Ajalookonverents „Piiskopilinn Tartu – 800 aastat Tartu algusest“
Tähistame Tartu linna 800. aastapäeva põneva ajalookonverentsiga, mis keskendub Tartu kui piiskopilinna ajaloole!
Konverentsil esinevad ajaloolased Eestist, Lätist ja Saksamaalt. Ettekanded käsitlevad Tartu linna ja piiskopkonna ajalugu keskajal väga erinevatest vaatenurkadest ja eluvaldkondadest ning annavad pildi Tartust kui toonasest piiskopkonna keskusest ja Tartu kujunemisest oluliseks linlikuks keskuseks mitmete sajandite vältel.