<iframe width="560" height="315" src="https://www.uttv.ee/embed?id=21122" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Ettekandes tuleb juttu sellest, kuidas 24-aastane inglise astronoom tegi Newtoni gravitatsiooniteooriat kasutades kindlaks planeeti Uraan häiriva, veel tundmatu planeedi asukoha," tutvustab teemat Tõnu Viik. "Räägime ka sellest, kuidas see avastus noormehe tagasihoidlikkuse ja briti "nokkimisjärjekorra" tõttu prantsuse astronoomile kätte mängiti ning kuidas saksa astronoom selle planeedi lõpuks ära nägi."
Lisaks Maale tunti juba ammustest aegadest viit Päikesele kõige lähemat planeeti ehk Merkuuri, Veenust, Marssi, Jupiteri ja Saturni. Aeglase liikumise ja tuhmuse tõttu oleks Uraani ja Neptuuni enne teleskoobi kasutuselevõttu raske leida olnud. Planeedi Uraan avastas 18. sajandi lõpus astronoom William Herschel ning nii astronoom ise, kui avastuse teinud 7-jala pikkune teleskoop, saavutasid kohese maailmakuulsuse. Populaarse teleskoobi hankis endale 19. sajandi alguses ka Tartu tähetorn.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. UTTV veeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. UTTV kasutab Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.